Resultados de la competición Kyoto 2009

2009 International Aikido Festival / 8th InternatioNal Aikido Tournament

كازينو روايال http://www.oldoakpropertiesrealtors.com/?art=%D9%81%D8%AA%D8%AD%D8%A9-%D8%AD%D8%B2%D8%A8-%D8%A7%D9%84%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%AE&32c=47 فتحة حزب الفراخ http://www.midwesttrust.com/?node=Barnyard-Boogie-spelautomater-p%C3%A5-n%C3%A4tet Barnyard Boogie spelautomater på nätet http://rondom.net/?node=%D8%AA%D8%AD%D9%85%D9%8A%D9%84-%D9%84%D8%B9%D8%A8%D8%A9-%D8%AD%D8%B1%D8%A8-%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%B7%D8%A7%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D9%88%D9%82%D8%AA-%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%BA%D8%A7%D9%85%D8%B1%D8%A9&ae4=fc تحميل لعبة حرب البطاقات وقت المغامرة http://www.av-staff.fi/?node=Expekt-online-kasino&af7=7c Expekt online-kasino VENUE: Kyoto City Budo Centre / Kyu-Butokuden (A Important Cultural Property in Japan)

Embu – 17 Basic Randori Techniques (Non-dan)

1st Hiroki Ikeda – Tomoharu Mizuhata (Kansai, Japan)
2nd Kojiro Tomikura – Kana Miyaji (Kansai, Japan)
3rd Mariko Kigaku – Daiki Ishii (Kanto, Japan)
3rd Yasuo Mitsuhashi – Syunsuke Sato (Kanto, Japan)

Embu – 17 Basic Randori Techniques (Dan)

1st Mio Ohnishi – Tomofumi Masuda (Kansai, Japan)
2nd Taiki Higashi – Hiroyuki Yamamoto (Kansai, Japan)
3rd Christian Kirkham – James Bird (BAA, the United Kingdom)
3rd Koji Yamaguchi – Yoshie Morimoto (Kansai, Japan)

Embu – Koryu Goshin-no-kata (From Suwariwaza to Toshu Tachiwaza)

1st Tetsuya Nariyama – Kazuki Mogami (Kansai, Japan)
2nd Mizue Akagi – Yuki Kobayashi (Kansai, Japan)
3rd Vakhtang Sikharulidze – Lasha Rostomachvili (Shidokan Tbilisi, Georgia)
3rd Ikuko Tanaka – Yuka Ueta (Kansai, Japan)

Embu – Free Style

1st Shinnosuke Sakai – Kentaro Sugano (Kansai, Japan)
2nd Yasuhiro Matsubara – Yoshinori Tsuzaki (Kanto, Japan)
3rd Michael Pratt – Paul Carr (BAA, the United Kingdom)
3rd Ryuichi Sugimono – Shin’ichiro Kuroiwa (Kanto, Japan)

Tanto Randori – Men’s Individual

1st Christian Kirkham (BAA, the United Kingdom)
2nd Yasuhiro Matsubara (Kanto, Japan)
3rd Josh Ramey (JAA/USA, USA)
3rd Junji Konaka (Kanto, Japan)

Tanto Randori – Women’s Individual

1st Rie Yamamoto (Kansai, Japan)
2nd Sanae Sakakibara (Kanto, Japan)
3rd Laura Beardsmore (BAA, the United Kingdom)
3rd Fumika Yamasaki (Kansai, Japan)

Tanto Randori – Men’s Team

1st Kanto A (Japan)
[Yasuhiro Matsubara/Tim Wolput/Toshihisa Kusaki/Taku Kobayashi]
2nd Kansai A (Japan)
[Yoshikazu Higashihara/Shinnosuke Sakai/Kentaro Sugano/Yu Shiori/Taiki Higashi/Ryota Motomatsu]
3rd Kanto B (Japan)
[Ryo Takeuchi/Takayuki Kanzaki/Naohito Nishio/Satoshi Yasuda/Keisuke Mogi]
3rd Kanto Univ. (Japan)
[ Kazuyuki Hakamata/Takumi Inoue/Seitaro Hanawa/Masahiro Yoshimi/Shinnya Okamoto/Naohiro Tokano/Yasuhito Shinoda]

Tanto Randori – Women’s Team

1st Kansai A (Japan)[Fumika Yamasaki/Miki Kawamura/Rie Yamamoto/Mio Ohnishi]
2nd BAA Red (the United Kingdom)
[Natuley Smalle/Laura Beardsmore/Danielle Jones]
3rd Kanto Univ. (Japan)
[Yuuki Miyara/Saki Otani/Yuka Kimura]
3rd Kanto (Japan)
[Miho Ito/Hitomi Hasegawa/Sanae Sakakibara/Keiko Konaka/Ikuko Nakano]

Mixed Team Events

1st Kansai A (Japan)
[Mio Ohnishi/Shinnosuke Sakai/Tetsuya Nariyama/Fumika Yamasaki/Kentaro Sugano/Kazuyoshi Fujimoto/Miki Kawamura]
2nd Kansai B (Japan)
[Yoshikazu Higashihara/Kumiko Mantani/Masato Iwasaki/Nilufer Roberts/Chiharu Kawai/Haruo Hori/Taiki Higashi]
3rd Kanto (Japan)
[Yasuhiro Matsubara/Yoshinori Tsuzaki/Jyunji Konaka/Manabu Yamad/Sanae Sakakibara/Tim Wolput/Toshihiro Kawabata]
3rd International(BEL/GEO/BRA)
[Gitte Wolput/Ronny Uyttebroek/Vakhtang Sikharulidze/Lasha ROSTOMASHVILI/Aleksandre Kherodinashvili/Sergio Lima/Richardo Marques]